Krifa: Studerende til vores juridiske Kontaktcenter i Aarhus

Krifa: Studerende til vores juridiske Kontaktcenter i Aarhus

Har du interesse for ansættelsesret, og har du lyst til at hjælpe vores medlemmer videre i deres arbejdsliv? Så har du muligheden for at kickstarte din juridiske karriere i vores Kontaktcenter i Aarhus.

I Krifa tilbyder vi en spændende stilling, hvor du får rig mulighed for at få praktisk erfaring med ansættelsesret. Det sker i et miljø, hvor vi vægter faglig sparring og udvikling højt, og du vil derfor få en unik chance for at få oparbejdet dine juridiske kompetencer og viden.

Krifa er en arbejdslivsbevægelse, og vores vision er at skabe god arbejdslyst for vores medlemmer gennem hele deres arbejdsliv. Din opgave i det juridiske Kontaktcenter vil være rådgivning af vores medlemmer med udgangspunkt i ansættelsesretlige spørgsmål. Rådgivningen vil primært foregå telefonisk. Vi er en tværfaglig fagforening, og du vil derfor få mulighed for at oparbejde stor viden indenfor det ansættelsesrettelige felt samt få føling for, hvad der fremmer og hæmmer trivslen på danske arbejdspladser.

Din profil

  • Du er enten stud.jur. eller stud.merc.jur. og er minimum i gang med dit 3. semester på din bachelor. Alternativt er du stud.soc.jur. på kandidaten og har eller påtænker at have ansættelsesretlige fag.
  • Du har empati samtidig med, at du kan stille krav og sætte grænser – med respekt for den enkeltes situation.
  • Du har gerne erfaring med telefonisk kundebetjening og trives med at tale telefon.  


Vi tilbyder

  • En travl og afvekslende hverdag med humørfyldte og ansvarlige kolleger
  • Gode muligheder for faglig og personlig udvikling
  • Fleksibilitet i eksamensperioder

 

Arbejdssted og arbejdstid

Klokhøjen 4, 8200 Aarhus N (nem adgang via bus og letbane)
Stillingen er på 15 timer om ugen fordelt på 2-3 dage efter aftale i tidsrummet 8-18.
Opstart: hurtigst muligt

Ansøgning

Ansøg via knappen øverst på siden. Vi modtager kun ansøgninger gennem vores online rekrutteringssystem.
Skriv om dig selv, din uddannelse og erfaring samt hvorfor du ønsker at arbejde i en organisation, der bygger på et kristent livs- og menneskesyn.

Send din ansøgning hurtigst muligt, da vi løbende indkalder til samtaler.

Hvis du vil vide mere?

Kontakt kontaktcenterchef Maria Sommer Kiel på tlf. 2544 4110 eller kontaktcenterchef Claus Andersen på tlf. 2544 4021.